Čistenie, doplnenie a dezinfekcia autoklimatizácii

KlimatizáciaMáloktorý vodič si uvedomuje, že aby jeho klimatizácia fungovala, je potrebné pravidelne celý systém čistiť. Na jednej strane od nečistôt z vonkajšieho prostredia, ktoré spôsobujú zanesenie lamiel kondenzátora a výparníka nečistotami a usadeninami. Na strane druhej treba likvidovať baktérie v prieduchoch a v kabínovom filtri, ako aj vo vnútri celého klimatizačného systému.


V tlakovej klimatizácii sa okrem obiehajúceho chladiva a kompresorového oleja hromadia rôzne nežiadúce látky. Najväčším nepriateľom je však voda. Určité množstvo vlhkosti sa dostáva dnu cez póry hadíc, ale aj inými spôsobmi.

Počas prevádzky klimatizačného systému môže táto voda spôsobovať problémy so zamŕzaním výparníka, koróziou systému z vnútra. Ak sa voda pravidelne neodstraňuje, postupne reaguje s chladivom na kyslé zlúčeniny. Tie sa potom „pustia“ do ničenia systému oveľa vyšším tempom.

Popri pravidelnej výmene vysúšacieho filtra je potrebné vlhkosť zo systému odstraňovať pravidelným servisom. Minimálne jedenkrát za rok by sa mala vykonať kompletná procedúra odsatia chladiva zo systému, jeho zrecyklovanie, odlúčenie a likvidácie oleja rozptýleného v chladive. Zároveň by sa malo vykonať vákuovanie a naplnenie okruhu predpísaným množstvom chladiva s prídavkom nového oleja. K tomuto úkonu treba výkonné vákuovacie čerpadlo a operácii treba venovať požadovaný čas.

klimatizaciaZ toho čo sme doteraz napísali, vyplýva že najlepšou (a paradoxne najlacnejšou) prevenciou voči rozsiahlým poškodeniam klimatizačného systému je pravidelná každoročná recyklácia chladiva a údržba systému bežným, na to určeným zariadením.

Podcenenie výkonu takéhoto preplachu, najmä po opravách klimatizácii, sa nevypláca. Dokladujú to časté prípady poškodenia kompresora drobnými časticami, ktoré cirkulujú v nevypláchnutom systéme.

Celá servisná procedúra zaberie približne trištvrte hodiny.

Každý kto má záujem užívať si pohodlnú jazdu vo svojom automobile aj počas vysokých teplôt a pri tom netrpieť horúčavou či nepríjemnými zápachmi, by mal už teraz zvážiť finančnú a časovú investíciu do prehliadky a údržby klimatizácie vo svojom servise.

PNEUSERVIS

Pneuservis PneuCar s.r.o v Čadci vám ponúka komplexné služby v oblasti predaja, výmeny a servisu pneumatík a diskov na všetky typy motorových vozidiel.

NAŠA PREDAJŇA

Príďte do predajne PneuCar s.r.o. sídliacej na ulici Fraňa Kráľa 2080. Okrem kompletných automobilových služieb a potrieb nájdete u nás zaujímavé RC modely a príslušenstvo k nim.

RÝCHLY AUTOSERVIS

Kompletné služby, odborný prístup a moderné vybavenie v autoservise v Čadci vám zabepečia rýchle riešenie problémov s vašim autom.